۸ توصیه برای گرافیست ها از کتاب گاو بنفش

خلاصه کتاب گاو بنفش


سلام رفقا خیلی مخلصیم!

تو این مقاله می‌خوام با الهام از کتاب «گاو بنفش» اثر ست گودین و تجاربی که این سالها تو حوزه دیزاین کسب کردم، توصیه‌هایی برای مسیر رشد و موفقیت گرافیست‌ها بنویسم! از این توصیه‌ها الهام بگیرید و به شیوه‌ی خودتون به اونا عمل کنید. تو این راه، همیشه پیشرفت کنید، از تجربیات خودتون و باقی رفقا بهره‌برداری کنید و روی دیزاین با دقت و تمرکز بیشتری کار کنید. با این دست فرمون، دنبال موفقیت خواهید بود و یه سر و گردن از باقی گرافیستا بالاتر میرید!

۱- خلاق باش! آدم معمولی تو بازار ریخته!

این مورد دقیقا هدف نامگذاری خود کتابه! هیچ کدوم از ما تابحال گاو بنفش ندیدیم! ولی اگه ببینیم هیچوقت از یادمون نمیره. پس تو باید جوری طراحی کنی که بین طرحای دیگه مث یه گاو بنفش بنظر برسه! گرفتی چی شد؟ دقیقا همونطوری که تو کتاب اشاره شده به خلاقیت خودت اعتماد کن و تلاش کن تا طراحی‌های متمایز  ارائه کنی. از دایره امنت بیرون بیا و به تجربه‌های جدید پا بده!

امروزه ریسکِ ریسک کردن از ریسکِ ریسک نکردن بیشتره!

۲- با شلوار کردی راه برو!

هدف‌گذاری یکی از اصول مهم موفقیته. هدف‌اتو جسورانه و بزرگ تعیین کن و با انگیزه و اشتیاق دنبالش برو
مثلا اگه الان داری از گرافیک ماهی ۱۰ میلیون در میاری هدفتو بذار ماهی ۵۰ میلیون در بیاری. یا مثلاً هدفت این باشه که توی یکی از مسابقات خارجی، طراحیت مقام کسب کنه. همینو اگه جدی بگیری مسیرهایی پیدا می‌کنی که به هدفت نزدیک بشی.

۳- تیمو قَدَر ببند!

خیلی اوقات ما درگیر کارایی هستیم که نمیذارن به امور بزرگتر فکر کنیم. خیلی اوقات هم چندتا فکر کنار هم باعث میشه ناخودآگاه بزرگ تر فکر کنی! روشنه؟ همکاری با اعضای یه تیم خوب و ایجاد ارتباط مؤثر می‌تونه به عملکرد و پیشرفتت کمک کنه. سعی کن یه تیم قوی تشکیل بدی و از تجربه و دانش بچه ها بهره‌برداری کنی.

۴- یه کاری کن یادشون نره!

توی عصر سرعت و تکنولوژی اون طرحی برنده س که بین اسکرول های تند یه کاربر بتونه ۵ ثانیه توقف بخره و اونو مجاب به توجه کردن کنه و پیامو توی ذهنش ثبت کنه. درسته؟ پس طرح‌ها و طراحی‌های تو هم باید قدرت اثرگذاری داشته باشه و به نیازا و خواسته‌های مخاطبا پاسخ درست بده. این می‌تونه موفقیت تو رو به اوج برسونه.

در بازاریابی پرسر و صدا، عدم برجسته بودن همانند نامرئی شدن است.

۵- خاکیارو آسفالت کن!

توی عصر بمباران تبلیغاتی ماها که بعنوان هنرمندان خلاق شناخته میشیم خیلی زشته که مث بقیه معمولی تبلیغ کنیم. حالا فکر می‌کنم متوجه شدی که چرا من دارم محتوای تبلیغاتی موزیکال رپ درست میکنم 🙂 برای افزایش شناخت و معروفیتت یا بهتر بگم برای دست و پا کردن یه پرسونال برند قوی، از راهبردای بازاریابی خلاقانه استفاده کن. استفاده از رسانه‌های اجتماعی و تولید محتوای جذاب و استفاده از تکنیک‌های تبلیغاتی به روز، میتونه یه راهی برای جلب مشتریای جدید و ارتقای شناخت برندت باشه.

۶- دست پایینی‌هاتو بگیر تا بالایی دستتو بگیره!

اینو قبلا هزار بار گفتم! روابط از ضوابط مهم تره. حلقه روابطتو درست بچین تا پایه های کسب و کارت محکم باشه. مثلاً وقتی مخاطبات کسب و کارهای خونگی باشن خیلی ساده س که حتی پرداخت یک میلیون تومان هم براشون گرونه! و تو باید در حسرت انجام پروژه های ۱۰۰ میلیون تومانی بمیری. برقراری ارتباط با جامعه‌ی گرافیستا و شرکت توی ایونت ها و رویدادای مرتبط، می‌توانه فرصتای جدیدی برات ایجاد کنه. مثلا خود من هنوز بعد از ۱۳ سال کار ۶۰٪ پروژه هام از ارتباطاتم تامین میشه. لذا از شبکه‌سازی و اشتراک گذاری تجربیاتت با بچه های دیگه استفاده کن!

۷- تا خود گور دانش بجو!

ماها خیلی سرمون شلوغه ولی اگه تایم خالی نکنیم برای آموزش مهارت های جدید و حیاتی مثل مراوده با کارفرما و تبلیغات و کسب دانش، مثل گلدونیه که بهش آب نرسه. خیلی زود خشک میشی و جاتو با یک گل دیگه پر میکنن. آره داداش. برای موفقیت تو گرافیک از منابع آموزشی معتبر استفاده کن، دوره‌ شرکت کن و خودتو با تکنولوژی‌ها و روش‌های جدید آشنا کن

۸- نیش زبونشو طلا بدون!

تو گرافیک دیزاین، نقد یه ابزاری مهم محسوب میشه. به نقدا خوش‌بینانه نگاه کن و از اونا برای رشد و یادگیری استفاده کن. به نظرات سازنده و پیشنهادات توجه کن و کاراتو بهبود بده. به جای ترس از نقد، اونارو  به عنوان فرصتی برای رشد ببین. با دید باز و تمرکز روی بهبود مهارتات، میوفتی تو مسیر موفقیت. قدردانی از نقد و پیشنهادا به ما کمک می‌کنه تا مداوم بهتر شیم و پیشرفت کنیم. به جای دفاع، نقاط ضعف خوتو درک کن و از این انتقادا برای پیشرف استفاده کن. کسی که وقت میذاره و نقصتو بهت میگه یه فرشته س از طرف خدا.

اگر کسی شما را نقد نمیکند، احتمالاً به خاطر این است که شما در این صنعت اصلا دیده نمیشوید.

اگه دنبال یه جایی میگردی که کاراتو به اشتراک بذاری تا یه گروه خفن از گرافیستا کاراتو نقد کنن یه سر به گروه تلگرامی شیرکلاب بزن.
همچنین میتونی توی دایرکت پیج اینستاگرام علی شیردستیان هر سوالی داشتید بپرسید تا بهتون در اسرع وقت جواب دبم

امیدوارم این توصیه‌ها براتون مفید باشه و بهتون توی دستیابی به موفقیت بعنوان یه گرافیست خفن کمک کنه و مام خوشحال بشیم.
راستی خلاصه کتاب گاو بنفش رو هم میتونید از چکیدا بخونید

ارادتمند، علی شیردستیان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *